Uzdrawianie polskiej służby zagranicznej przebiega z trudnościami. Jedną z przeszkód jest – niestety – Prezydent Andrzej Duda, który trwa przy politycznych nominatach PiS.  Ostatnio dał upust swojej frustracji zniesławiając Konferencję Ambasadorów RP i jej członków, z których wielu odegrało ważną rolę w budowaniu znaczącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

      Stowarzyszenie nasze skupiające byłych ambasadorów w ostatnich latach wielokrotnie poddawało krytycznej analizie działania rządów Zjednoczonej Prawicy w sferze międzynarodowej. Rezultaty analiz ujęte zostały w opublikowanym we wrześniu 2023 roku raporcie „Polska polityka zagraniczna w ruinie”, którego tytuł odzwierciedlał upadek statusu Polski w środowisku międzynarodowym, będący dziełem PiS, do czego aktywnie przyczynił się Prezydent Duda: 

https://ambasadorowiedotorg.wordpress.com/2023/09/22/polska-polityka-zagraniczna-w-ruinie.

Parę dni temu w TV Republika Prezydent Duda oświadczył, że nie podpisze żadnej nominacji na ambasadora dla kogoś, kto należał do Konferencji Ambasadorów RP, bo kompromitowaliśmy Polskę. Odbieramy to jako zniesławienie, którym Prezydent posługuje się do opóźniania odbudowy skutecznej dyplomacji i kontynuowania polityki służącej interesom partyjnym. Nie waha się czynić tego w chwili zagrożeń zewnętrznych związanych z eskalacją działań zbrojnych i na chwilę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ważniejsze jest dla niego własne środowisko polityczne niż profesjonalna służba zagraniczna na miarę dzisiejszych wyzwań.

Wobec prób obstrukcji Prezydenta apelujemy do społeczeństwa obywatelskiego by – tak jak nasze Stowarzyszenie – zawsze patrzyło władzy na ręce, a dziś zachęcało do pójścia na wybory i wybrania do Parlamentu Europejskiego przedstawicieli, którzy będą działać na  rzecz zwartej UE i bezpiecznej Polski w demokratycznej Europie.

Warszawa, dnia 7 czerwca 2024 r.

Konferencja Ambasadorów RP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja Ambasadorów RP to stowarzyszenie byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski, a nie partii rządzącej.

 

 

 

Posted by redakcja