Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Stanisław Biernat, poddał analizie postanowienia o wyłączeniu sędziów TK, wydane w 2017 r., gdzie składy orzekające wyznaczała sędzia Julia Przyłębska.
Wnioski wskazują m.in. na to, że postanowienia o wyłączeniu sędziów powołanych przed 2015 r. były rozpoznawane przez osoby, co do których kierowano inne wnioski o wyłączenie ich ze składów orzekających, albo też znajdowały się w sytuacjach identycznych, jak osoby, których dotyczyły te wnioski – przy czym sytuacja osób rozpatrujących byłą o wiele bardziej – jak to ujęto – „problematyczna” w świetle wcześniejszego orzecznictwa TK.
W orzekaniu istnieje ewidentna dwoistość standardów rozstrzygania poszczególnych wniosków o wyłączeniu, w zależności od tego, kogo dotyczą i kto wnioskuje o wyłączenie sędziego, co podważa autorytet TK.
Ignorowana jest ustawowa zasada kolejności alfabetycznej ustalania składów orzekających, skutkiem czego większość wniosków rozpoznały osoby, które rozpoczęły orzekanie w latach 2016-2017, a zastosowane metody wskazują na łatwy sposób kształtowania składów orzekających przez uczestników postępowania.
Pełny tekst analizy
Źródło: RMF.FM
Podziel się: